Žáci naší školy se zúčastnili fyzikální soutěže Fyziklání 2019. V letošním roce se soutěže zúčastnilo 151 týmů. 724 soutěžících přijelo z Česka, Slovenska, Srbska, Španělska, Bosny a Heregoviny, Anglie a Lotyšska. Naše týmy soutěžily ve složení: tým v kategorii A: Albert Havlíček, Benedikt Janda, Oldřich Kohoutek, Marián Šustr a Vladan Trhlík; tým v kategorii C: Tereza Dvořáková, Adam Huleš, Jakub Končal a Marie Wágnerová.

Ve čtvrtek se soutěžící mohli zúčastnit programu Jeden den s fyzikou na MFF UK v Praze. V pátek probíhala vlastní soutěž v TOP Hotelu V Praze, kde se konalo i vyhodnocení a někteří účastníci zde byli ubytovaní. Na páteční večer organizátoři uspořádali pro soutěžící oficiální raut v prostorách MFF UK, v Troji. Sobotní dopoledne bylo vyhrazeno pro přednášky na MFF v areálu Karlov. Doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc. poutavě ukázal několik výpočtů, odhadů a nástrojů, které student ve středoškolské učebnici nenajde. RNDr. Jiří Langer, CSc. seznámil středoškoláky s variačními principy ve fyzice.

Odpoledne účastníci navštívili Národní technické muzeum a večer pak Planetárium. Neděle byla vyhrazena pro exkurze v areálu MFF Karlov: Prof. RNDr. Marek Procházka, Dr. seznámil účastníky s Ramanovou spektroskopií, RNDr, Ivan Barvík, PhD. poutavě přiblížil modelování biomolekul a potenciálních léčiv, doc. RNDr. Miroslav Cieslar, CSc. předvedl elektronový mikroskop a RNDr. Petr Opletal ukázal ve své laboratoři přípravu monokrystalů.

Soutěž i celý doprovodný program si nejen soutěžící velice užili. Neobsadili jsme sice přední příčky, ale jak prohlásil hlavní organizátor Daniel Dupkala: "Vítězové jsou všichni, kteří se tohoto klání zúčastnili". Nabití novými zkušenostmi a vědomostmi jsme v neděli program na MFF ukončili. Odvážíme si nezapomenutelné zážitky a nová přátelství se studenty z Mexika a Peru.